Založ si blog

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o konci demokracie, verejnoprávnosti (osobne neviem o tom, že by s príchodom p. Miku nejaká začala), koalícií s fašistami… Opozícia si po protikorupčnom (opozičnom) proteste vymyslela ďalší súboj zlej štátnej autority s demokraciou, ktorej sú samozvanými reprezentantmi.

V kontexte vypätej situácie je však potrebné objasniť si fakty, ktoré musia nahradiť emócie vytvárané a ochotne živené opozičnými médiami. RTVS s príchodom p. Rezníka nezanikne, ani nebude vysielať dokumentárne filmy o otcovi národa Vladimírovi Mečiarovi, ani sa nestane kvôli možným hlasom poslancov ĽSNS nacionalistickou. Jaroslav Rezník nie je neschopný muž – po ťažkom období úspešne viedol agentúru TASR a bol riaditeľom Slovenského rozhlasu. Václav Mika odviedol v RTVS kus práce, spravil ju viac pozerateľnejšou, komerčnejšou, modernejšou, akcieschopnejšou, nie však verejnoprávnejšou – a to je práve hlavnou úlohou verejnoprávnej televízie. Ide predovšetkým o vyvážené spravodajstvo a práve to sa stalo p. Mikovi osudným.

“Etické princípy sú arogantne pošliapavané, keď sa redaktori dohovárajú s opozičnými politikmi, čo bude v spravodajstve, jeden moderátor moderuje mítingy Smeru a ďalší podporuje svojím podpisom vznik opozičnej strany.”[1]

Je tu však ešte dôležitejší fakt, ktorý si súčasná opozícia spolu s priaznivcami p. Miku neuvedomuje. Bola to práve pravicová vláda, ktorá zaviedla hlasovanie riaditeľa RTVS v parlamente. Keď vyhral hlasmi SMER-u práve Václav Mika pred Jaroslavom Rezníkom, obviňovala vládu z politikárčenia a pošliapavania verejnoprávnosti či demokracie. Po niekoľkých rokoch sa situácia mení, Jaroslav Rezník nahrádza Václava Miku a opozícia prichádza s rovnakými argumentmi o nedemokratickosti a spolitizovaní, čo sa vymyká akejkoľvek konzistentnosti či racionálnosti postojov. O čo teda v skutočnosti opozícií ide? Kto sú tí všetci aktéri, ktorí prostredníctvom svojho veľkého vplyvu kričia na poplach pre ohrozovanie demokracie? Sú to predovšetkým tí, ktorí cítia ohrozenie svojich doterajších pozícií – udržanie sa v nich si dovoľujú stotožňovať so zárukou zachovania demokracie. Ich jednostranný pohľad na svet vykladajú ako všeobecnú pravdu a najjednoduchšiu formu plurality v podobe pripustenia iného názoru v priestore televízie pokladajú za rusofilstvo, či ohrozovanie demokracie a hodnoty pravdy.

Osobne mi je vzniknutej situácie ľúto. Václav Mika spravil z RTVS televíziu na vysokej úrovni, no doplatil na objektivitu spravodajstva. Jaroslava Rezníka čaká náročná úloha udržania kvality a sledovanosti RTVS, pričom ich prípadný pokles mu odborná i neodborná verejnosť bez pochýb spočíta. Verme, že našu verejnoprávnu televíziu i naďalej čaká progres a neustále skvalitňovanie vysielania.

[1] CHMELÁR, E. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Nadpis článku je parafráza z komentáru E. Chmelára k tejto udalosti. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

23.06.2017

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej viac »

Prečo by sme mali byť pred protikorupčným pochodom ostražití

05.06.2017

Dnes (5.6.2017) je naplánovaný protikorupčný pochod, údajne organizovaný prostými študentmi, ktorí nesúhlasia so súčasným stavom šafárenia s verejnými financiami. Je tomu však skutočne viac »

Arogancia v žurnalistike – nie, aféra Kovačič vs. Plavčan nie je na smiech, ale na vážne zamyslenie sa

01.03.2017

V kontexte nedávnej udalosti, kedy si redaktor TV Markíza Michal Kovačič miestami až násilným spôsobom snažil vynútiť odpoveď od ministra školstva Petra Plavčana, by sme sa mali vážne zamyslieť viac »

utečenci, migranti, migračná kríza, nemecko, hanau,

Americká polícia našla nákladiaku osem mŕtvych migrantov

23.07.2017 20:11

V prívese nákladného auta pred predajňou Walmart v texaskom San Antoniu našla polícia osem mŕtvol a tiež desiatky živých, ale značne dehydrovaných ľudí.

lajčák, miroslav lajčák,

Lajčáka čakajú povinnosti v OSN, zastúpi ho štátny tajomník Korčok

23.07.2017 20:00

Nové pracovné aj reprezentačné povinnosti čakajú hneď po letných prázdninách šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci, zamestnanec

Dlhšia podpora pre ľudí 50 plus?

23.07.2017 20:00

Stratiť prácu po päťdesiatke je aj v dobrých ekonomických časoch problém.

Bojko Borisov, zbrane, bulharsko,

Sofia posiela zbrane do Sýrie

23.07.2017 20:00

Azerbajdžanská spoločnosť Silk Way Airlines dodáva cez Balkán zbrane aj pre opozíciu v Sýrii. V bulharských novinách Trud o tom informovala Diľana Gajtandžijevová.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 18348x
Priemerná čítanosť článkov: 3058x

Autor blogu

Kategórie