Založ si blog

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o konci demokracie, verejnoprávnosti (osobne neviem o tom, že by s príchodom p. Miku nejaká začala), koalícií s fašistami… Opozícia si po protikorupčnom (opozičnom) proteste vymyslela ďalší súboj zlej štátnej autority s demokraciou, ktorej sú samozvanými reprezentantmi.

V kontexte vypätej situácie je však potrebné objasniť si fakty, ktoré musia nahradiť emócie vytvárané a ochotne živené opozičnými médiami. RTVS s príchodom p. Rezníka nezanikne, ani nebude vysielať dokumentárne filmy o otcovi národa Vladimírovi Mečiarovi, ani sa nestane kvôli možným hlasom poslancov ĽSNS nacionalistickou. Jaroslav Rezník nie je neschopný muž – po ťažkom období úspešne viedol agentúru TASR a bol riaditeľom Slovenského rozhlasu. Václav Mika odviedol v RTVS kus práce, spravil ju viac pozerateľnejšou, komerčnejšou, modernejšou, akcieschopnejšou, nie však verejnoprávnejšou – a to je práve hlavnou úlohou verejnoprávnej televízie. Ide predovšetkým o vyvážené spravodajstvo a práve to sa stalo p. Mikovi osudným.

„Etické princípy sú arogantne pošliapavané, keď sa redaktori dohovárajú s opozičnými politikmi, čo bude v spravodajstve, jeden moderátor moderuje mítingy Smeru a ďalší podporuje svojím podpisom vznik opozičnej strany.“[1]

Je tu však ešte dôležitejší fakt, ktorý si súčasná opozícia spolu s priaznivcami p. Miku neuvedomuje. Bola to práve pravicová vláda, ktorá zaviedla hlasovanie riaditeľa RTVS v parlamente. Keď vyhral hlasmi SMER-u práve Václav Mika pred Jaroslavom Rezníkom, obviňovala vládu z politikárčenia a pošliapavania verejnoprávnosti či demokracie. Po niekoľkých rokoch sa situácia mení, Jaroslav Rezník nahrádza Václava Miku a opozícia prichádza s rovnakými argumentmi o nedemokratickosti a spolitizovaní, čo sa vymyká akejkoľvek konzistentnosti či racionálnosti postojov. O čo teda v skutočnosti opozícií ide? Kto sú tí všetci aktéri, ktorí prostredníctvom svojho veľkého vplyvu kričia na poplach pre ohrozovanie demokracie? Sú to predovšetkým tí, ktorí cítia ohrozenie svojich doterajších pozícií – udržanie sa v nich si dovoľujú stotožňovať so zárukou zachovania demokracie. Ich jednostranný pohľad na svet vykladajú ako všeobecnú pravdu a najjednoduchšiu formu plurality v podobe pripustenia iného názoru v priestore televízie pokladajú za rusofilstvo, či ohrozovanie demokracie a hodnoty pravdy.

Osobne mi je vzniknutej situácie ľúto. Václav Mika spravil z RTVS televíziu na vysokej úrovni, no doplatil na objektivitu spravodajstva. Jaroslava Rezníka čaká náročná úloha udržania kvality a sledovanosti RTVS, pričom ich prípadný pokles mu odborná i neodborná verejnosť bez pochýb spočíta. Verme, že našu verejnoprávnu televíziu i naďalej čaká progres a neustále skvalitňovanie vysielania.

[1] CHMELÁR, E. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Nadpis článku je parafráza z komentáru E. Chmelára k tejto udalosti. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

23.06.2017

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej viac »

peniaze

Agentúra Fitch zlepšila rating Grécka o jeden stupeň

17.02.2018 23:58

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

Nemecko, polícia

Polícia v Nemecku rozohnala neonacistickú demonštráciu v Drážďanoch

17.02.2018 21:40

Nemecká polícia rozohnala v sobotu neonacistickú demonštráciu, ktorá sa konala v saskej metropole Drážďany. Na akcii sa podľa zúčastnilo zhruba 200 ľudí.

Británia UKIP zjazd Bolton nedôvera vyslovenie

Ďalšia zmena lídra. Predsedu UKIP Boltona odvolali

17.02.2018 19:38

Členovia Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva vyslovili v sobotu na svojom mimoriadnom zjazde v Birminghame nedôveru jej predsedovi Henrymu Boltonovi.

pápež František

Pápež obnovil činnosť komisie na ochranu maloletých

17.02.2018 19:05

Pápež František v sobotu obnovil činnosť tzv. Pápežskej komisie na ochranu maloletých, ktorej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 24295x
Priemerná čítanosť článkov: 3037x

Autor blogu

Kategórie