Založ si blog

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o konci demokracie, verejnoprávnosti (osobne neviem o tom, že by s príchodom p. Miku nejaká začala), koalícií s fašistami… Opozícia si po protikorupčnom (opozičnom) proteste vymyslela ďalší súboj zlej štátnej autority s demokraciou, ktorej sú samozvanými reprezentantmi.

V kontexte vypätej situácie je však potrebné objasniť si fakty, ktoré musia nahradiť emócie vytvárané a ochotne živené opozičnými médiami. RTVS s príchodom p. Rezníka nezanikne, ani nebude vysielať dokumentárne filmy o otcovi národa Vladimírovi Mečiarovi, ani sa nestane kvôli možným hlasom poslancov ĽSNS nacionalistickou. Jaroslav Rezník nie je neschopný muž – po ťažkom období úspešne viedol agentúru TASR a bol riaditeľom Slovenského rozhlasu. Václav Mika odviedol v RTVS kus práce, spravil ju viac pozerateľnejšou, komerčnejšou, modernejšou, akcieschopnejšou, nie však verejnoprávnejšou – a to je práve hlavnou úlohou verejnoprávnej televízie. Ide predovšetkým o vyvážené spravodajstvo a práve to sa stalo p. Mikovi osudným.

„Etické princípy sú arogantne pošliapavané, keď sa redaktori dohovárajú s opozičnými politikmi, čo bude v spravodajstve, jeden moderátor moderuje mítingy Smeru a ďalší podporuje svojím podpisom vznik opozičnej strany.“[1]

Je tu však ešte dôležitejší fakt, ktorý si súčasná opozícia spolu s priaznivcami p. Miku neuvedomuje. Bola to práve pravicová vláda, ktorá zaviedla hlasovanie riaditeľa RTVS v parlamente. Keď vyhral hlasmi SMER-u práve Václav Mika pred Jaroslavom Rezníkom, obviňovala vládu z politikárčenia a pošliapavania verejnoprávnosti či demokracie. Po niekoľkých rokoch sa situácia mení, Jaroslav Rezník nahrádza Václava Miku a opozícia prichádza s rovnakými argumentmi o nedemokratickosti a spolitizovaní, čo sa vymyká akejkoľvek konzistentnosti či racionálnosti postojov. O čo teda v skutočnosti opozícií ide? Kto sú tí všetci aktéri, ktorí prostredníctvom svojho veľkého vplyvu kričia na poplach pre ohrozovanie demokracie? Sú to predovšetkým tí, ktorí cítia ohrozenie svojich doterajších pozícií – udržanie sa v nich si dovoľujú stotožňovať so zárukou zachovania demokracie. Ich jednostranný pohľad na svet vykladajú ako všeobecnú pravdu a najjednoduchšiu formu plurality v podobe pripustenia iného názoru v priestore televízie pokladajú za rusofilstvo, či ohrozovanie demokracie a hodnoty pravdy.

Osobne mi je vzniknutej situácie ľúto. Václav Mika spravil z RTVS televíziu na vysokej úrovni, no doplatil na objektivitu spravodajstva. Jaroslava Rezníka čaká náročná úloha udržania kvality a sledovanosti RTVS, pričom ich prípadný pokles mu odborná i neodborná verejnosť bez pochýb spočíta. Verme, že našu verejnoprávnu televíziu i naďalej čaká progres a neustále skvalitňovanie vysielania.

[1] CHMELÁR, E. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Nadpis článku je parafráza z komentáru E. Chmelára k tejto udalosti. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Redakcie SME, N či Týždeň, mýlite sa. Morálne spoluzodpovední za vraždu ste i vy

27.02.2018

február 2018 sa zapíše do dejín Slovenskej žurnalistiky čiernym písmom. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je ohavným činom, ktorý si nutne vyžaduje najprísnejšie viac »

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 40396x
Priemerná čítanosť článkov: 4488x

Autor blogu

Kategórie