Založ si blog

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o konci demokracie, verejnoprávnosti (osobne neviem o tom, že by s príchodom p. Miku nejaká začala), koalícií s fašistami… Opozícia si po protikorupčnom (opozičnom) proteste vymyslela ďalší súboj zlej štátnej autority s demokraciou, ktorej sú samozvanými reprezentantmi.

V kontexte vypätej situácie je však potrebné objasniť si fakty, ktoré musia nahradiť emócie vytvárané a ochotne živené opozičnými médiami. RTVS s príchodom p. Rezníka nezanikne, ani nebude vysielať dokumentárne filmy o otcovi národa Vladimírovi Mečiarovi, ani sa nestane kvôli možným hlasom poslancov ĽSNS nacionalistickou. Jaroslav Rezník nie je neschopný muž – po ťažkom období úspešne viedol agentúru TASR a bol riaditeľom Slovenského rozhlasu. Václav Mika odviedol v RTVS kus práce, spravil ju viac pozerateľnejšou, komerčnejšou, modernejšou, akcieschopnejšou, nie však verejnoprávnejšou – a to je práve hlavnou úlohou verejnoprávnej televízie. Ide predovšetkým o vyvážené spravodajstvo a práve to sa stalo p. Mikovi osudným.

„Etické princípy sú arogantne pošliapavané, keď sa redaktori dohovárajú s opozičnými politikmi, čo bude v spravodajstve, jeden moderátor moderuje mítingy Smeru a ďalší podporuje svojím podpisom vznik opozičnej strany.“[1]

Je tu však ešte dôležitejší fakt, ktorý si súčasná opozícia spolu s priaznivcami p. Miku neuvedomuje. Bola to práve pravicová vláda, ktorá zaviedla hlasovanie riaditeľa RTVS v parlamente. Keď vyhral hlasmi SMER-u práve Václav Mika pred Jaroslavom Rezníkom, obviňovala vládu z politikárčenia a pošliapavania verejnoprávnosti či demokracie. Po niekoľkých rokoch sa situácia mení, Jaroslav Rezník nahrádza Václava Miku a opozícia prichádza s rovnakými argumentmi o nedemokratickosti a spolitizovaní, čo sa vymyká akejkoľvek konzistentnosti či racionálnosti postojov. O čo teda v skutočnosti opozícií ide? Kto sú tí všetci aktéri, ktorí prostredníctvom svojho veľkého vplyvu kričia na poplach pre ohrozovanie demokracie? Sú to predovšetkým tí, ktorí cítia ohrozenie svojich doterajších pozícií – udržanie sa v nich si dovoľujú stotožňovať so zárukou zachovania demokracie. Ich jednostranný pohľad na svet vykladajú ako všeobecnú pravdu a najjednoduchšiu formu plurality v podobe pripustenia iného názoru v priestore televízie pokladajú za rusofilstvo, či ohrozovanie demokracie a hodnoty pravdy.

Osobne mi je vzniknutej situácie ľúto. Václav Mika spravil z RTVS televíziu na vysokej úrovni, no doplatil na objektivitu spravodajstva. Jaroslava Rezníka čaká náročná úloha udržania kvality a sledovanosti RTVS, pričom ich prípadný pokles mu odborná i neodborná verejnosť bez pochýb spočíta. Verme, že našu verejnoprávnu televíziu i naďalej čaká progres a neustále skvalitňovanie vysielania.

[1] CHMELÁR, E. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Nadpis článku je parafráza z komentáru E. Chmelára k tejto udalosti. Online, dostupné z <https://www.facebook.com/ChmelarEduard/photos/a.328767897155109.80765.277333422298557/1516256825072871/?type=3&theater>

Redakcie SME, N či Týždeň, mýlite sa. Morálne spoluzodpovední za vraždu ste i vy

27.02.2018

február 2018 sa zapíše do dejín Slovenskej žurnalistiky čiernym písmom. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je ohavným činom, ktorý si nutne vyžaduje najprísnejšie viac »

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Pawoł Adamowicz, smrť, demonštranti

V Poľsku po vražde starostu idú po štváčoch

15.01.2019 22:17

Už v pondelok polícia zadržala troch mužov, ktorí po útoku na Adamowicza vyzývali na ďalšie vraždy.

Mario Draghi

Šéfa ECB sklamal výkon eurozóny

15.01.2019 21:13

Ekonomika eurozóny sa spomaľuje viac, než sa očakávalo, a stále potrebuje výraznú podporu od ECB, uviedol jej šéf Mario Draghi.

Milan Žitný

Žitný: Komunikácia Aleny Zs. bola prípravou na vydieranie

15.01.2019 20:00

Podľa Žitného má zverejňovanie mien ľudí, ktorí boli s obvinenou v kontakte, politický rozmer.

Francúzsko, paríž, výbuch plynu, hasiči

Útok na hotel v Nairobi si vyžiadal najmenej päť obetí

15.01.2019 19:50

Nemocnice žiadajú občanov o darovanie krvi.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 41384x
Priemerná čítanosť článkov: 4598x

Autor blogu

Kategórie