Založ si blog

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej ĽSNS či s vládou úradníkov. V koalícií sa tento krát ocitli politici, ktorí pred voľbami nevedeli R. Ficovi prísť na meno. Je spoločensky nevyhnutné oceniť odvahu Bélu Bugára, ktorý v situácií po voľbách pochopil princíp nevyhnutnosti i za cenu straty časti voličských preferencií, ku ktorej rok po voľbách už podľa viacerých prieskumov výrazne dochádza.

Čo je však dôležité, ministerkou spravodlivosti sa stala dlhoročná opora pravicovej opozície, advokátka a vysokoškolská pedagogička Lucia Žitňanská. Ide jednoznačne o jedno z najväčších víťazstiev R. Fica v rámci kreovania vlády. V jednom tábore sa ocitol R. Kaliňák, Ľ. Blaha či P. Kažimír spolu s G. Gálom, F. Šebejom, B. Bugárom či už spomínanou
L. Žitňanskou. Opozícia teda prišla o celý rad nádejných odborníkov, opozičné média museli rovnako riešiť problém ďalšieho (neobjektívneho) kritizovania vlády, v ktorej sedia ľudia, ktorých doteraz pokladali „za svojich“.

Otázkou po súhlase MOST-u s účasťou v koalícií nebolo či, ale do kedy vydrží L. Žitňanská na poste ministerky spravodlivosti pri neustálych atakoch opozičných médií pre údajnú zradu a prezlieknutie kabátu na strane jednej, a pri pretrvávajúcich kauzách súčasnej vlády na strane druhej.

Čo však zatiaľ väčšmi ohrozilo zotrvanie ministerky v kresle je viac menej prekvapujúce. Ide o stranícku nomináciu SMER-u SD Moniky Jankovskej do Súdnej rady. Ministerka Žitňanská argumentuje odpolitizovaním rady, čo bolo jej snahou i v minulosti. Otázkou teda zostáva, prečo i po opätovnom rokovaní nie je premiér R. Fico ochotný ustúpiť, i keď sa jedná o nomináciu sekundárnej dôležitosti a naopak, kalkuluje so zotrvaním ministerky spravodlivosti v kresle, ktorá je zároveň legitimizačným prvkom (výstavnou skriňou) tejto koalície. Prípadným odchodom ministerky by súčasná koalícia stratila jednu zo svojich najväčších osobností, navyše ministerka sa vždy o premiérovi vyjadruje ako o profesionálovi a nepriamo ho tak obhajuje i pred opozičnými médiami.

Otázkou teda zostáva, či SMER-SD stiahne svoju nomináciu a nestratí tak neuvážene a ľahkomyseľne svoj najväčší tromf v podobe ministerky spravodlivosti. Takýto krok by poukázal na neprofesionalitu, nepredvídavosť či ľahostajnosť marketingového tímu SMERU a zároveň na stratu akéhokoľvek záujmu o udržanie si aspoň základnej priazne odbornej či laickej verejnosti. Osoba L. Žitňanskej je pre koalíciu príliš cenná, aby ju bolo možné vymeniť kvôli straníckej nominácií druhotriednej dôležitosti.

Redakcie SME, N či Týždeň, mýlite sa. Morálne spoluzodpovední za vraždu ste i vy

27.02.2018

február 2018 sa zapíše do dejín Slovenskej žurnalistiky čiernym písmom. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je ohavným činom, ktorý si nutne vyžaduje najprísnejšie viac »

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Pawoł Adamowicz, smrť, demonštranti

V Poľsku po vražde starostu idú po štváčoch

15.01.2019 22:17

Už v pondelok polícia zadržala troch mužov, ktorí po útoku na Adamowicza vyzývali na ďalšie vraždy.

Mario Draghi

Šéfa ECB sklamal výkon eurozóny

15.01.2019 21:13

Ekonomika eurozóny sa spomaľuje viac, než sa očakávalo, a stále potrebuje výraznú podporu od ECB, uviedol jej šéf Mario Draghi.

Milan Žitný

Žitný: Komunikácia Aleny Zs. bola prípravou na vydieranie

15.01.2019 20:00

Podľa Žitného má zverejňovanie mien ľudí, ktorí boli s obvinenou v kontakte, politický rozmer.

Francúzsko, paríž, výbuch plynu, hasiči

Útok na hotel v Nairobi si vyžiadal najmenej päť obetí

15.01.2019 19:50

Nemocnice žiadajú občanov o darovanie krvi.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 41383x
Priemerná čítanosť článkov: 4598x

Autor blogu

Kategórie