Založ si blog

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej ĽSNS či s vládou úradníkov. V koalícií sa tento krát ocitli politici, ktorí pred voľbami nevedeli R. Ficovi prísť na meno. Je spoločensky nevyhnutné oceniť odvahu Bélu Bugára, ktorý v situácií po voľbách pochopil princíp nevyhnutnosti i za cenu straty časti voličských preferencií, ku ktorej rok po voľbách už podľa viacerých prieskumov výrazne dochádza.

Čo je však dôležité, ministerkou spravodlivosti sa stala dlhoročná opora pravicovej opozície, advokátka a vysokoškolská pedagogička Lucia Žitňanská. Ide jednoznačne o jedno z najväčších víťazstiev R. Fica v rámci kreovania vlády. V jednom tábore sa ocitol R. Kaliňák, Ľ. Blaha či P. Kažimír spolu s G. Gálom, F. Šebejom, B. Bugárom či už spomínanou
L. Žitňanskou. Opozícia teda prišla o celý rad nádejných odborníkov, opozičné média museli rovnako riešiť problém ďalšieho (neobjektívneho) kritizovania vlády, v ktorej sedia ľudia, ktorých doteraz pokladali „za svojich“.

Otázkou po súhlase MOST-u s účasťou v koalícií nebolo či, ale do kedy vydrží L. Žitňanská na poste ministerky spravodlivosti pri neustálych atakoch opozičných médií pre údajnú zradu a prezlieknutie kabátu na strane jednej, a pri pretrvávajúcich kauzách súčasnej vlády na strane druhej.

Čo však zatiaľ väčšmi ohrozilo zotrvanie ministerky v kresle je viac menej prekvapujúce. Ide o stranícku nomináciu SMER-u SD Moniky Jankovskej do Súdnej rady. Ministerka Žitňanská argumentuje odpolitizovaním rady, čo bolo jej snahou i v minulosti. Otázkou teda zostáva, prečo i po opätovnom rokovaní nie je premiér R. Fico ochotný ustúpiť, i keď sa jedná o nomináciu sekundárnej dôležitosti a naopak, kalkuluje so zotrvaním ministerky spravodlivosti v kresle, ktorá je zároveň legitimizačným prvkom (výstavnou skriňou) tejto koalície. Prípadným odchodom ministerky by súčasná koalícia stratila jednu zo svojich najväčších osobností, navyše ministerka sa vždy o premiérovi vyjadruje ako o profesionálovi a nepriamo ho tak obhajuje i pred opozičnými médiami.

Otázkou teda zostáva, či SMER-SD stiahne svoju nomináciu a nestratí tak neuvážene a ľahkomyseľne svoj najväčší tromf v podobe ministerky spravodlivosti. Takýto krok by poukázal na neprofesionalitu, nepredvídavosť či ľahostajnosť marketingového tímu SMERU a zároveň na stratu akéhokoľvek záujmu o udržanie si aspoň základnej priazne odbornej či laickej verejnosti. Osoba L. Žitňanskej je pre koalíciu príliš cenná, aby ju bolo možné vymeniť kvôli straníckej nominácií druhotriednej dôležitosti.

Redakcie SME, N či Týždeň, mýlite sa. Morálne spoluzodpovední za vraždu ste i vy

27.02.2018

február 2018 sa zapíše do dejín Slovenskej žurnalistiky čiernym písmom. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je ohavným činom, ktorý si nutne vyžaduje najprísnejšie viac »

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 40395x
Priemerná čítanosť článkov: 4488x

Autor blogu

Kategórie