Založ si blog

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej ĽSNS či s vládou úradníkov. V koalícií sa tento krát ocitli politici, ktorí pred voľbami nevedeli R. Ficovi prísť na meno. Je spoločensky nevyhnutné oceniť odvahu Bélu Bugára, ktorý v situácií po voľbách pochopil princíp nevyhnutnosti i za cenu straty časti voličských preferencií, ku ktorej rok po voľbách už podľa viacerých prieskumov výrazne dochádza.

Čo je však dôležité, ministerkou spravodlivosti sa stala dlhoročná opora pravicovej opozície, advokátka a vysokoškolská pedagogička Lucia Žitňanská. Ide jednoznačne o jedno z najväčších víťazstiev R. Fica v rámci kreovania vlády. V jednom tábore sa ocitol R. Kaliňák, Ľ. Blaha či P. Kažimír spolu s G. Gálom, F. Šebejom, B. Bugárom či už spomínanou
L. Žitňanskou. Opozícia teda prišla o celý rad nádejných odborníkov, opozičné média museli rovnako riešiť problém ďalšieho (neobjektívneho) kritizovania vlády, v ktorej sedia ľudia, ktorých doteraz pokladali “za svojich”.

Otázkou po súhlase MOST-u s účasťou v koalícií nebolo či, ale do kedy vydrží L. Žitňanská na poste ministerky spravodlivosti pri neustálych atakoch opozičných médií pre údajnú zradu a prezlieknutie kabátu na strane jednej, a pri pretrvávajúcich kauzách súčasnej vlády na strane druhej.

Čo však zatiaľ väčšmi ohrozilo zotrvanie ministerky v kresle je viac menej prekvapujúce. Ide o stranícku nomináciu SMER-u SD Moniky Jankovskej do Súdnej rady. Ministerka Žitňanská argumentuje odpolitizovaním rady, čo bolo jej snahou i v minulosti. Otázkou teda zostáva, prečo i po opätovnom rokovaní nie je premiér R. Fico ochotný ustúpiť, i keď sa jedná o nomináciu sekundárnej dôležitosti a naopak, kalkuluje so zotrvaním ministerky spravodlivosti v kresle, ktorá je zároveň legitimizačným prvkom (výstavnou skriňou) tejto koalície. Prípadným odchodom ministerky by súčasná koalícia stratila jednu zo svojich najväčších osobností, navyše ministerka sa vždy o premiérovi vyjadruje ako o profesionálovi a nepriamo ho tak obhajuje i pred opozičnými médiami.

Otázkou teda zostáva, či SMER-SD stiahne svoju nomináciu a nestratí tak neuvážene a ľahkomyseľne svoj najväčší tromf v podobe ministerky spravodlivosti. Takýto krok by poukázal na neprofesionalitu, nepredvídavosť či ľahostajnosť marketingového tímu SMERU a zároveň na stratu akéhokoľvek záujmu o udržanie si aspoň základnej priazne odbornej či laickej verejnosti. Osoba L. Žitňanskej je pre koalíciu príliš cenná, aby ju bolo možné vymeniť kvôli straníckej nominácií druhotriednej dôležitosti.

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

20.06.2017

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o viac »

Prečo by sme mali byť pred protikorupčným pochodom ostražití

05.06.2017

Dnes (5.6.2017) je naplánovaný protikorupčný pochod, údajne organizovaný prostými študentmi, ktorí nesúhlasia so súčasným stavom šafárenia s verejnými financiami. Je tomu však skutočne viac »

Arogancia v žurnalistike – nie, aféra Kovačič vs. Plavčan nie je na smiech, ale na vážne zamyslenie sa

01.03.2017

V kontexte nedávnej udalosti, kedy si redaktor TV Markíza Michal Kovačič miestami až násilným spôsobom snažil vynútiť odpoveď od ministra školstva Petra Plavčana, by sme sa mali vážne zamyslieť viac »

utečenci, migranti, migračná kríza, nemecko, hanau,

Americká polícia našla nákladiaku osem mŕtvych migrantov

23.07.2017 20:11

V prívese nákladného auta pred predajňou Walmart v texaskom San Antoniu našla polícia osem mŕtvol a tiež desiatky živých, ale značne dehydrovaných ľudí.

lajčák, miroslav lajčák,

Lajčáka čakajú povinnosti v OSN, zastúpi ho štátny tajomník Korčok

23.07.2017 20:00

Nové pracovné aj reprezentačné povinnosti čakajú hneď po letných prázdninách šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

dôchodca, dôchodok, penzia, pracujúci, zamestnanec

Dlhšia podpora pre ľudí 50 plus?

23.07.2017 20:00

Stratiť prácu po päťdesiatke je aj v dobrých ekonomických časoch problém.

Bojko Borisov, zbrane, bulharsko,

Sofia posiela zbrane do Sýrie

23.07.2017 20:00

Azerbajdžanská spoločnosť Silk Way Airlines dodáva cez Balkán zbrane aj pre opozíciu v Sýrii. V bulharských novinách Trud o tom informovala Diľana Gajtandžijevová.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 18349x
Priemerná čítanosť článkov: 3058x

Autor blogu

Kategórie