Založ si blog

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých zmenách nefunkčného systému, živeného skorumpovaným štátnym aparátom a politickými elitami. Napriek faktu, že v identickej línií rodinkárstva a netransparentnosti pokračuje aj samotný M. Kotleba, ktorý sľúbil daný stav napraviť, jeho popularita, i kvôli pôsobeniu ĽSNS v NR SR – čo je zároveň legitimizačným faktorom jeho strany, je naďalej vysoká, a v prípade jednokolových volieb s účasťou viacerých protikandidátov je opätovné víťazstvo takmer samozrejmosťou. Martin Klus, Ján Lunter a Stanislav Mičev uzavreli dohodu o zotrvaní toho kandidáta, ktorý bude mať v prieskumoch proti M. Kotlebovi najväčšie šance.

Kde však nastal (hlavne pre SaS) problém?

Martin Klus ako odborník a mimoriadne známa i populárna osobnosť predpokladal oznámením svojej kandidatúry náskok, pričom by SaS získala silné politické body za porazenie extrémizmu v B. Bystrici. V hre sú však dvaja ďalší schopní kandidáti. Známy podnikateľ Ján Lunter a Stanislav Mičev – generálny riaditeľ múzea SNP, priam symbolicky pôsobiaci najautentickejšie v rámci boja proti kandidátovi propagujúcom myšlienky netolerancie či xenofóbie.

Prvý prieskum agentúry AKO z konca februára 2017 však ukázal len to, čo všetci zasvätení predpokladali. M. Klus napriek svojej popularite nedokáže pre SaS získať kreslo v Banskej Bystrici.[1] Druhý za M. Kotlebom by skončil práve S. Mičev, ktorý udržuje dobré vzťahy s vládnym SMER-om. Ďalší prieskum agentúry FOCUS  z leta 2017 vykazuje pre M. Klusa opätovne tretie miesto.[2] S blížiacimi sa voľbami je však tento trend pre SaS zaiste neprijateľný, nakoľko táto jedna z mála akcieschopných opozičných strán stavila na osobu M. Klusa svoju prestíž a schopnosť demonštrovať silu opozičného lídra.

Pred dvomi dňami však M. Klus obvinil agentúru FOCUS z podozrivých praktík jej anketérov, pričom tí majú pri zisťovaní voličských preferencií nadržiavať inému kandidátovi, v tomto prípade Jánovi Lunterovi. M. Klus zverejnil i grafické znázornenie rozhovoru na svoju fajn page. Momentálne je spor v stave, v ktorom sa vzájomne obviňuje agentúra FOCUS a M. Klus z nesúčinnosti a nezáujmu problém riešiť. Líder SaS v Banskobystrickom kraji však pravdepodobne skutočne do dnešného dňa neposkytol agentúre telefónne číslo a čas hovoru tak, ako sľúbil. Negatívne komentáre pod spomínaným príspevkom na seba nenechali dlho čakať i od samotných podporovateľov tohto kandidáta.

Bez ohľadu na to, kto má v tomto žabo-myšom spore pravdu je výsledok nasledovný:

M. Klus sa zachoval de facto identicky ako A. Danko pri súčasnej vládnej kríze, keď cítil pocit ohrozenia vlastných záujmov, konal urýchlene a proti záujmom protikotlebovskej koalície. Problém s anketérkou bolo potrebné riešiť priamo s agentúrou FOCUS. Dávať nepriamo a zároveň verejne najavo svoje znepokojenie nad tretím miestom, s ktorým strana ani on sám nepočítali, nie je pre porazenie M. Kotlebu správnou taktikou a takýto počin spochybňuje úprimnosť dohody s ostatnými kandidátmi. V kontexte situácie to skôr momentálne vyzerá na to, že počas kreovania dohody sa SaS spoliehala na druhé miesto a počítala s hlasmi ostatných kandidátov. Nerozhodnutých voličov (ktorých je mimochodom viac, než voličov M. Kotlebu) však takéto kroky utvrdia v nejasnosti, voličov protikotlebovskej koalície zas v tom, či ich počin má vôbec nejaký zmysel, a nakoniec voličov
M. Kotlebu ale i ĽSNS ako celku utvrdia v správnosti ich voľby.

Osobne ďakujem M. Klusovi za humorné prednášky z FF KU i za jeho dlhoročné prínosné politologické analýzy. Ak by jeho prípadné víťazstvo znamenalo porážku M. Kotlebu, budem mu tento úspech priať. Obávam sa však, že takýmto spôsobom len neuvážene oslabil protiľudácku koalíciu, a v prípade ďalších nepriaznivých výsledkov by mal na základe dohody svoje miesto uvoľniť Jánovi Lunterovi či Stanislavovi Mičevovi.

Všetko dobré a veľa rozvahy v župných voľbách prajem  M. Klusovi i všetkým Banskobystričanom.

[1] Online, dostupné z < http://hnonline.sk/slovensko/955266-prvy-prieskum-v-banskobystrickom-kraji-zupne-volby-by-jasne-ovladol-kotleba >

[2] Online, dostupné z < https://dennikn.sk/799585/prieskum-zupanom-v-banskej-bystrici-by-sa-stal-kotleba/ >

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

23.06.2017

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej viac »

J. Rezník ohrozuje predstavy ideologickej sekty, ktorá má pocit, že RTVS sú oni

20.06.2017

Priatelia, dnes prebehla voľba riaditeľa RTVS. V spoločnosti opäť vládne nahnevanosť, napätie a eufória z nezvolenia Václava Miku. Média a sociálne siete sú plné scestných vyhlásení o viac »

Katalánsko, Španielsko

Nepodriadime sa, odkazuje Barcelona

24.10.2017 11:00

Už koncom tohto týždňa môže stáť sedem miliónov obyvateľov bohatého regiónu na severovýchode Španielska pred dilemou, či majú poslúchať Barcelonu alebo Madrid.

rakka, syria

OSN bude hlasovať o predĺžení vyšetrovania chemických útokov v Sýrii

24.10.2017 10:32

Rusko chce počkať na očakávanú správu z vyšetrovania a podľa toho sa rozhodne, či jeho pokračovanie podporí alebo nie.

Andrej Babiš

Kto pôjde do vlády s Babišom a čo za to?

24.10.2017 10:00

Víťaz českých parlamentných volieb miliardár Andrej Babiš nestráca čas. Napokon v Česku sa viac ako o príčinách jeho suverénneho víťazstva hovorí o zložení budúcej vládnej koalície.

peniaze

Eurostat zhoršil čísla o vlaňajšom deficite Slovenska

24.10.2017 09:46

Hoci pôvodne to tak vyzeralo, Slovensku sa v minulom roku rozpočtový cieľ dosiahnuť nepodarilo.

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 23243x
Priemerná čítanosť článkov: 2905x

Autor blogu

Kategórie