Založ si blog

Redakcie SME, N či Týždeň, mýlite sa. Morálne spoluzodpovední za vraždu ste i vy

  1. február 2018 sa zapíše do dejín Slovenskej žurnalistiky čiernym písmom. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky je ohavným činom, ktorý si nutne vyžaduje najprísnejšie tresty. V spoločnosti zavládol strach, hnev, pobúrenie i neistota. Všetky tieto nálady odbornej i laickej verejnosti sú pochopiteľné. V tomto článku sa nebudem venovať tomu, kto a na koho príkaz týchto dvoch mladých ľudí bez milosti zavraždil. Tejto agendy sa chopili všetky relevantné médiá i žurnalisti. Mám však pocit, že už tradične nám pri obrovských tragédiách a kauzách unikajú dôležité detaily, kvôli prehliadaniu ktorých som práve články na Pravde začal písať.

Ako vyšlo najavo, Ján Kuciak upozorňoval na vyhrážanie sa voči jeho osobe, no kompetentné osoby na túto správu nereagovali, resp. nereagovali adekvátne. Výsledok, žiaľ, poznáme. V zdravom demokratickom štáte by mali byť personálne dôsledky vyvodené okamžite. Čo sa však podľa mojich očakávaní bezprostredne okamžite po tejto udalosti stalo, bola už tradičná a hanebná politizácia zo strany opozície i slovenských médií. Nie, v žiadnom prípade neznevažujem obete dvoch mladých ľudí. V žilách mi pulzuje krv od hnevu niekoľkonásobne rýchlejšie.  Rodine chcem vyjadriť najhlbšiu sústrasť a zároveň hlbokú poklonu pred prácou Jána Kuciaka. Pozornosť však treba zamerať na reakcie slovenskej opozície a mienkotvorných, tradične tendenčných, denníkov a redakcií. Rovnako tak opoziční politici (a v krátkom čase budú určite pribúdať) L. Nicholsonová a Ľ. Galko už tradične bez hanby neužívajú ťažkú tému pre zbieranie politických bodov statusmi na svojich sociálnych sieťach. Pripomeňme, že píšeme o tom istom Ľ. Galkovi, ktorý čelí kritike pre zneužívanie právomocí za neoprávnené odpočúvanie svojich kolegov. Kritika však bokom, tu ide o vážnejšiu vec, ktorú si slovenské redakcie a opoziční politici neuvedomujú.

V tejto hre nejde o SMER, ani o osobu R. Fica. V tejto hre ide o mafiánov, veľkopodnikateľov, ktorí neraz vlastnia celé mestá a ulice, a ktorí de facto ovládajú tento štát.

Akú úlohu však v tomto prípade zohráva slovenská tlač? Podstatnú! To, čo predvádza slovenská tlač, menovite denníky SME, N či týždenník Týždeň, je tá najprimitívnejšia politická agitácia na štýl 50. rokov 20. storočia. Zaujatosť, neobjektívnosť, nevyváženosť a tendenčnosť. Akýkoľvek iný názor je démonizovaný, označený za extrémistický, protištátny, hlúpy, nedemokratický, neracionálny. Čo to má spoločné s ohavnou vraždou Jána Kuciaka? Mnoho! Vy, páni žurnalisti (i keď si toto oslovenie mnoho z vás nezaslúži) ste svojimi neobjektívnymi, neoliberálnou/neokonzervatívnou  ideológiou zaslepenými štvavými článkami spôsobili nelichotivý status slovenského žurnalistu. Rovnako ako vražda investigatívneho novinára ani Vaše neobjektívne správy nie sú prípustné v demokratickom štáte. Útočíte na všetko a všetkých, ktorí s Vami nezdieľajú názory vašej ideologickej sekty, pričom len jej závery a postoje pokladáte za racionálne, neideologické a správne. Vy ste nemalou mierou prispeli k hromženiu na slovenskú žurnalistiku, i kvôli Vám sa minister vnútra (ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou mal už dávno odstúpiť) investigatívnemu novinárovi smial do tváre keď ho upozorňoval na ohrozenie jeho života. Vy ste vytvorili stav dôvery voči žurnalistom, ktorý dnes na Slovensku prevláda. Namiesto toho, aby Vás táto tragická udalosť donútila zamyslieť sa nad svojím neobjektívnym informovaním (ktoré spôsobilo, že novinárom dnes nik neverí, a že zosnulého Jána Kuciaka nik nebral vážne) pokračujete v činnosti, ktorá stav súčasnej žurnalistiky na Slovensku doviedla do tohto zúboženého stavu a okamžite po tragédií využívate smrť mladého človeka k štvaniu proti vláde, pričom väčšina jej členov nemá s touto vraždou nič spoločné.

Dovoľte mi, prosím, ešte raz vyjadriť najhlbšiu sústrasť a ľútosť rodinám dvoch mladých ľudí. Chcem veriť, že na Slovensku je viac odvážnych, pravduchtivých a objektívnych žurnalistov, akým Ján Kuciak rozhodne bol. Večná česť jeho práci a pamiatke. Verím, že slovenská žurnalistická obec si konečne uvedomí, že v tom, čo robí, nemôže ďalej pokračovať a naopak, pokračovať musí v odkaze Jána Kuciaka.

Martin Klus sa zachoval ako Andrej Danko, takto Mariána Kotlebu SaS neporazí

18.08.2017

Víťazstvo Mariána Kotlebu v posledných župných voľbách bolo jasným signálom zmeny uvažovania nahnevaného, dlhodobo frustrovaného voliča bažiaceho po rýchlych, efektívnych a jednoduchých viac »

Andrej Danko i opozícia hrajú partiu, na ktorú však nemajú karty ani schopnosti

09.08.2017

Udalosti v politickom živote Slovenska z posledných dní naplno odkrývajú jeho skutočnú úroveň a zároveň najzraniteľnejšiu časť súčasnej vládnej koalície - neskúsenosť a ego predsedu viac »

Lucia Žitňanská legitimizuje vládu R. Fica, no môže odísť kvôli pešiakovi

23.06.2017

Tretia vláda premiéra R. Fica sa preklenula do druhého roku. Je výsledkom jedinej možnej (demokratickej) dohody pokiaľ panuje zhoda, že občania SR nesúhlasia s vládou za účasti extrémistickej viac »

kórea

Kontrolný deň v demilitarizovanej zóne: Kórejskí vojaci diskutovali a vymieňali si cigarety

12.12.2018 10:50

Severná a Južná Kórea skontrolovali odstránenie niekoľkých strážnych stanovíšť.

Taliansko, líder, Hnutie piatich hviezd

Taliani žalujú na Francúzov, Brusel sa má pozrieť na ich rozpočet

12.12.2018 10:15

Európsku komisiu by mali znepokojovať aj francúzske rozpočtové plány, nielen tie talianske. Vyhlásil to podpredseda talianskej vlády Luigi Di Maio.

D1 Prešov, západ - Prešov, juh

Tunel Prešov je z tretiny prerazený

12.12.2018 10:00

Práce na dlho očakávanom východnom úseku D1 pri Prešove sa rozbehli.

peniaze, euro

Trump aj brexit spomalia nemeckú ekonomiku

12.12.2018 09:58

Nemecká vláda zhoršila odhad rastu ekonomiky na tento rok. Hospodárstvo by tento rok malo vzrásť o 1,5 až 1,6 %

Jakub Švec

Veci by sme nemali označovať za dobré pretože sa nám páčia, ale niečo by sa nám malo páčiť pre to, že je to dobré.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 41015x
Priemerná čítanosť článkov: 4557x

Autor blogu

Kategórie